logo

Odborný název sealanty na skla jsou přípravky, které drtivá většina spotřebitelů zná pod pojmem “tekutých stěračů“. V tomto článku si řekneme, proč jsou a k čemu slouží. Rozebereme si výhody i nevýhody, možná pro některé i nově představíme pár přípravku tohoto druhu, které jsou nejprodávanější a nejčastěji aplikované v ČR a Evropě. Také si podrobněji rozeberme správné postupy a přípravy k aplikaci pro 100% účinnost a dlouhodobou životnost.

Nejen na světovém trhu, ale i v ČR je několik desítek možná i stovky druhů “tekutých stěračů“, které mají efektivitu a životnost úměrnou ke své ceně. Tak jako ve všem, tak i v této oblasti se najde několik výjimek, které stojí za zmínění jednou z nich je například přípravek od společnosti Rain X Rain Repellent.

Proč je používat a jaké jsou výhody/nevýhody?

Po aplikaci sealantu se na povrchu skel vytvoří tenká ochranná vrstva, sealant dokáže vyplnit pórovitost, ale hlavně vznikne hydrofobní ochranný povlak. Jehož úkolem je v co nejrychlejším čase odstranit vodu z povrchu skla a to svévolně (prouděním větru za jízdy). Déšť na skle se ihned změní v malinké kapičky, které při jízdě za pomocí proudění větru sklouznou z povrchu pryč. Díky takovému efektu se zvýší bezpečnost a komfort jízdy v nepříznivých podmínkách. Zároveň se sníží opotřebení mechanických stěračů a prodlouží se tak jejich životnost. V neposlední řadě je mnohem lepší výhled přes boční skla, což je ve většině případů velkou výhodou, kterou každý ocení. Poslední hlavní výhodou je ulehčení následného mytí a sušení skel. Výhod bylo dost, ale co obnáší ty nevýhody? Hlavní nevýhodou u takového druhu produktu je velmi výjimečná nekompatibilita povlaku s gumami stěračů, začnou totiž “skákat“. Řešení je jen pár, buď namazat gumičky stěračů přípravkem, který se použil na skla (jestliže výrobce doporučuje), nebo vyměnit stěrače. V jiném případě změnit přípravek “tekutých stěračů“. Při změně přípravku, je potřeba původní již aplikovaný sealant odstranit, nejlépe za použití leštěnky na skla.

Pár tipu na sealanty, které jsou volně dostupné

Přípravky jsou dostupné téměř všude, i v klasickém supermarketu, či na benzínových pumpách na některé narazíte a dokáže je pořídit za pár korun, ale jak je psáno na začátku článku, efektivita a životnost je úměrná k ceně. Mají sice podobný efekt, ale jen na velmi krátký čas.

Doporučujeme:

Některé skvělé pracuji při rychlosti již od 45km/h, některé až od rychlosti 60km/h. Některé účinkují 4-6 měsíců, některé ovšem 12 měsíců i víc. Je už jen na vašich požadavcích co si zvolíte.

Jak na správnou aplikaci?

Podobně jak při aplikaci vosku, či jiného ochranného povlaku, je potřeba připravit i povrch skla pro aplikaci sealantu kvůli správné funkčnosti a dlouhodobé životnosti. Postupy k aplikaci se mohou lišit v závislosti na stavu vozu.

Základní postup:

1) Umytí vozu a vysušení – tento krok je volitelný, ale na s čistým autem se pracuje prostě lépe

2) Vyčištění povrchu skla – použijte čistič skel, který používáte pro běžnou údržbu

3) Dekontaminace – tento krok je volitelný, záleží na stavu povrchu. V případě potřeby povrch dekontaminujte clay hmotou za pomocí lubrikačního přípravku, následně opakujte krok druhý.

4) Leštění skla – povrch skla je vhodné důkladně vyleštit buďto strojně, nebo ručně leštící pastou určenou pro leštění skleněných povrchů. Například CarPro Ceriglass

5) Odmaštění – po předchozích krocích je potřeba velmi důkladně skla odmastit například přípravkem IPA (isopropylalkohol). Tento krok je nejdůležitější, proto věnujte zvýšenou pozornost a opakujte tento postup klidně i 2x. Pro odmaštění používejte vždy čistou utěrkou.

6) Aplikaci sealantu – aplikujte podle postupu uvedeného od výrobce, doporučujeme nanést ve více vrstvách v časových intervalech, aby předchozí vrstva řádně “vytvrdla, neboli vyzrála“. Po aplikaci nevystavujte vozidlo po co nejdelší dobu (nejlépe 24hodin) dešti.

Sdílet