logo

Každý povrch, materiál potřebuje jednou za čas vyčistit i ochránit, tak jako povrch laku, tak i vnější plastové prvky. Mnoho aut je lemováno plastovými lištami u starších aut i plastové černé nárazníky, mřížky apod. Jelikož tyto plastové části nejsou lakované, stárnou podstatně rychleji, díky ošklivému UV záření i blednou, po čase začnou ztrácet svou pružnost a jsou velmi křehké. Každý kdo udržuje vůz v perfektním stavu je čištění, oživení a zároveň ochrana plastů nezbytnou součástí péče.

Samozřejmě tak jako v auto šamponech, v leštěnkách, voscích tak i v tomto odvětví je volně k prodeji desítky možná stovky produktů typu “oživovač vnějších plastů, černidlo na plasty“ apod. My budeme psát pouze o těch kvalitnějších produktech, které se používají ve světě detailingu. Rozdíl mezi běžnými produkty ze supermarketu, nebo benzínovými a těmi profesionálními je jasný - efektivita, účinnost a životnost v závislosti na úspoře financí a časové náročnosti při následné údržbě.

Proč je potřeba chránit vnější plasty? Je to jednoduché, vnější plastové prvky jsou v krásné černé barvě, která přitahuje sluneční svit, není-li povrch plastů ochráněn, začne blednout. Sealanty neochrání plasty jen před samotným UV zářením, ale i před soli, dešťům, silniční špíně apod.

Přípravky pro čištění plastů:

  • Optimum Power Clean
  • AutoFinesse Verso All Purpouse cleaner
  • FinishKare 121 Interior Shampoo
  • CarPro MultiX

Přípravky pro ochranu plastů:

  • Solution Finish Black Plastic & Vinyl RestorerAutoFinesse Revive Trim dressing
  • FinishKare 317 Exterior Black Trim Restorer
  • CarPro CQuartz Dlux
  • CarPro PERL
  • Poorboy’s World Trim Restorer
  • Angelwax Corona

Jak správně postupovat?

1) Příprava povrchu – Povrch je potřeba velmi důkladně připravit. V první řadě bude potřeba vozidlo umýt a následně vysušit pomocí sušícího detaileru, nebo sušícího ručníku. Plastové části, na které bude aplikována ochrana, je potřeba velmi dobře odmastit, na tomto kroku závisí životnost ochrany. Čím důkladněji bude povrch odmaštěn, tím lépe přilne sealant k povrchu. Pro odmaštění se nejčastěji používá všestranný IPA (isopropyl alkohol). Nastříkejte rozprašovačem přímo na čištěný povrch, nebo na mikrovláknovou utěrku a povrch dobře vytřete do sucha. Po vytření počkejte cca 15-20minut, aby se stihly odpařit zbytky roztoku a sealant tak dobře přilnul k povrchu.

2) Aplikace – Pro ochranu plastových částí se používají běžně sealanty a nebo keramické povlaky. Ten běžnější a finančně levnější je aplikace sealantu. Obvykle každý přípravek by se měl před aplikací důkladně protřepat, aby se veškeré složky obsažené v láhvi dobře promíchali. Většinou jsou založeny na bázi v kombinaci polymeru a silikonu s dalšími složkami. Naneste sealant na pěnový nebo mikrovláknový aplikátor a rovnoměrnými tahy naneste na plastový díl. Dle doporučení na obalu výrobce ponechte zaschnout, následně vytřete pomocí jemné mikrovláknové utěrky. Pro dlouhodobou životnost, nebo i při extrémně vybledlých plastech se doporučuje provést aplikaci ve více vrstvách v časových intervalech. Doba zrání sealantu je různá (dle informací na obalu výrobce) pohybuje se od 4-12 hodin, po tuto dobu by neměl přijít ošetřený povrch do styku s vodou, deštěm ani ranní rosou.

3) Následná údržba – Pokud si ceníte své práce a přejete si, aby účinek již nanesené ochrany byl efektivní a dlouhodobý, je velmi důležitá následná údržba. Základním nejdůležitějším krokem je, používat pH neutrální aktivní pěnu i šampon. Pozor je potřeba si dát i u jiných čističů například u přípravku pro odstranění hmyzu, nebo silniční špíny, také musí být pH neutrální.

 

Sdílet